IV Gminny Konkurs - Nasze kulinarne korzenie

W zależności od regionu Polski mówi się na nie barabole, bulby, grule, pyry, zimnioki. Mogą być z wody, pieczone lub w mundurkach. Na polskich stołach gościły od zawsze, czasem grając pierwsze skrzypce lub jako dodatek do innych dań. Jedno jest pewne, trudno wyobrazić sobie naszą kuchnię bez nich, bez ziemniaków. Dlatego właśnie ziemniak był tematem przewodnim czwartej edycji Gminnego Konkursu Kulinarnego - "Nasze kulinarne korzenie" organizowanego przez Strzelecko-Drezdenecką Radę Powiatową Lubuskiej Izby Rolniczej oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Zwierzynie.

17 marca biblioteka w Zwierzynie wypełniła się nie tylko ludźmi, ale również wiele obiecującymi zapachami. W tym roku 7 drużyn z terenu gminy Zwierzyn zaprezentowało swoje kulinarne umiejętności z ziemniakiem w roli głównej.  Jeden bohater wiele odsłon. Sołectwo Brzezinka przygotowało krokiety ziemniaczane z nadzieniem pieczarkowym. Koło Gospodyń z Górecka przygotowało zrazy wieprzowe z  kluskami śląskimi. Sołectwo Zwierzyn I - Sierosławice zaprezentowało sałatkę ziemniaczaną. Koło Gospodyń Wiejskich "Pełczanki" przygotowało  pieróg ziemniaczany z kaszą gryczaną i boczkiem. Sołectwo Górki Noteckie serwowało tort ziemniaczany, zaś reprezentantki sołectwa Sarbiewo przygotowały kartacze z cebulką i boczkiem, a panie z Sołectwa Rzekcin - Zagaje gołąbki ziemniaczane z boczkiem i sosem z leśnych grzybów. Potrawy oceniało jury oraz publiczność zgromadzona w bibliotece. Po konkursowej prezentacji oraz degustacji potraw jury przyznało następujące nagrody: miejsce pierwsze zdobyło Sołectwo Brzezinka, miejsce drugie Sołectwo Rzekcin-Zagaje, miejsce trzecie Sołectwo Sarbiewo. Publiczności najbardziej smakowały ziemniaczane gołąbki przygotowane przez Sołectwo Rzekcin-Zagaje i to one zdobyły nagrodę publiczności.

Kolejnym punktem sobotniej imprezy był koncert muzyki filmowej w wykonaniu pani Anety Rajewskiej - skrzypce i Piotra Krasnowskiego - fortepian. Oprócz kulinarnych umiejętności mieszkańcy gminy Zwierzyn mogli zaprezentować swoje artystyczne umiejętności podczas świątecznego kiermaszu rękodzieła. Wśród wszystkich uczestników sobotniego wydarzenia zostały rozlosowane drobne upominki.

Jak co roku impreza ta nie odbyłaby się bez darczyńców, którzy wsparli nas rzeczowo bądź finansowo. Do tego zacnego grona należą: Lubuska Izba Rolnicza w Zielonej Górze, Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Strzelcach Kraj., Starostwo Powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego, Rada Sołecka Zwierzyn I – Sierosławice, ZPU Sprzedaż i Transport Kruszyw – Pan Jerzy Koszyk, Pan Mirosław Gniewczyński – przewodniczący RG Zwierzyn. Wszystkim bardzo dziękujemy za wszelką pomoc przy organizacji tegorocznej edycji konkursu i zapraszamy do udziału w kolejnym.

• Nasze kulinarne korzenie -  IV Gminny Konkurs

IV Gminny Konkurs - Nasze kulinarne korzenie