O książkach historycznych Gabriela Sierocińska-Dec

Gabriela Sierocińska-Dec to edukatorka muzealna. Absolwentka filologii polskiej na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W latach 2004-2006 współtworzyła ofertę edukacyjną Muzeum Powstania Warszawskiego, prowadziła lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży. Od 2006 r. pracuje w Dziale Edukacyjnym Muzeum Historii Polski, gdzie opracowuje pakiety i programy edukacyjne, jest autorką scenariuszy edukacyjnych gier miejskich i przestrzennych, koordynuje ogólnopolskie konkursy dla szkół. Prowadzi warsztaty i szkolenia, których tematem jest tworzenie gier. Od czerwca 2016 r. pełni obowiązki kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski. 15 i 16 listopada gościliśmy panią Gabrielę w naszych bibliotekach i rozmawialiśmy o książkach historycznych dla dzieci i młodzieży. Okrągłe rocznice, lata poświęcone jakiemuś wydarzeniu lub osobie, to wszystko sprzyja pojawianiu się wielu różnych publikacji na dany temat na księgarskim rynku. Jak się w tym odnaleźć? Co wybrać? Czym się kierować? O tym między innymi rozmawialiśmy podczas spotkań. Korzystając z naszych zasobów bibliotecznych oraz z książkowej kolekcji przywiezionej przez naszego gościa, dzieci i młodzież oglądały i wybierały książki dla siebie, a także uzasadniały swoje wybory? Co nimi kierowało? Czasem impuls w postaci zachęcającej ilustracji, czasem ciekawy opis, czasem ciekawa forma np. komiksowa. A gdy już każdy znalazł cos dla siebie pani Gabrysia w kilku słowach opowiadała o danej pozycji, tak aby jeszcze bardziej pobudzić ciekawość czytelnika. O skuteczności tych zachęt świadczy kolejka chętnych do wypożyczenia książek prezentowanych na spotkaniu. Pani Gabriela opowiadała również o idei Muzeum Historii Polski. O tym czym się zajmuje na co dzień, a także o ofercie muzealnej dla dzieci i młodzieży dostępnej na terenie naszego kraju. To było bardzo interesujące i pouczające spotkanie. Dziękujemy.

• Spotkanie z Gabriela Sierocińska-Dec - foto 1

• Spotkanie z Gabriela Sierocińska-Dec - foto 2