• Spotkania z książką - spotkanie z Jakubem Ćwiekiem - foto 1

• Spotkania z książką - spotkanie z Jakubem Ćwiekiem - foto 2

• Spotkania z książką - spotkanie z Jakubem Ćwiekiem - foto 3

Tydzień Bibliotek - Spotkania z książką - spotkanie z Jakubem Ćwiekiem

Kim jest Jakub Ćwiek? W Wikipedii czytamy: „polski pisarz, publicysta i konferansjer, działacz fandomu. Urodzony w Opolu, wychowany w Głuchołazach. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od czasów studiów członek Śląskiego Klubu Fantastyki. Debiutował literacko w 2005 roku. Tyle Wikipedia.

A jaki jest Jakub Ćwiek? O to możemy zapytać gimnazjalistów ze Zwierzyna i Górek Noteckich, uczestników spotkania autorskiego z jego udziałem, które odbyło się w ramach tegorocznych „Spotkań z Książką”.

Więc, jaki jest Jakub Ćwiek? Skromny, elokwentny, łatwo nawiązujący kontakt ze słuchaczami, bezpośredni. To tylko kilka cech z długiej listy zalet.

Jakie było to spotkanie? Cóż spotkania autorskie bywają różne. Są takie, na których autorzy czytają swoje książki. Są takie, na których moderator wprowadza czytelników w świat danego twórcy i jego literatury. Są także takie, na których to czytelnicy kreują przebieg spotkania poprzez swoje pytania i poruszane tematy. Są wreszcie i takie gdzie to autor od początku do końca wyznacza kierunek, opowiada o tym, co go porusza i ciekawi, on jest sterem i okrętem i tylko on wie, do jakiego portu zmierza. I właśnie takie było spotkanie z panem Ćwiekiem. Z wielką swobodą pan Jakub przechodził z jednego tematu do drugiego. Opowiadał o fantastyce, ale także o kamieniach milowych w historii muzyki, o współczesnych komunikatorach i ich wpływie na to, w jaki sposób się porozumiewamy. Opowiadał o swoich osobistych przeżyciach i doświadczeniach. O różnych „eksperymentach „i projektach, w których brał lub będzie brać udział. Mimo tak wielu poruszonych tematów, na pozór niemających ze sobą wiele wspólnego, całe spotkanie sprowadzało się do tego, aby pokazać młodym ludziom, że prędzej czy później dojdą do wniosku, że czytanie książek jest ważne i mimo tak wielu dostępnych źródeł informacji, to właśnie czytanie rozwija w nas indywidualny sposób oceny rzeczywistości. Uczy nas wyciągania wniosków i poszukiwania odpowiedzi. Patrzenia krytycznie na świat i zajmowania swojego stanowiska.

Mamy nadzieję, że spotkanie z Jakubem Ćwiekiem w jakiś sposób zainspiruje młodych ludzi, jeśli nie od razu do czytania to przynajmniej do podejmowania różnych inicjatyw, które być może w przyszłości zaowocują wielka miłością do literatury, nie koniecznie fantasy.