Z Sienkiewiczem przez świat

Jak co roku GBP w Zwierzynie przygotowała cykl imprez poświęconych patronowi roku. 18 grudnia 2015 roku Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Okazją jest 170 rocznica urodzin oraz setna rocznica śmierci pisarza.

Mówimy Sienkiewicz, myślimy „Krzyżacy” lub „Trylogia”. Zapominamy o tym, że Sienkiewicz oprócz tego, że wielkim pisarzem był, był również dziennikarzem, reportażystą i człowiekiem, który połowę swego życia spędził w podróżach służbowych. O listach z podróży rozmawialiśmy podczas naszych lekcji bibliotecznych „Z Sienkiewiczem przez świat”.

Uczniowie poznali jego perypetie ze zdobywaniem amerykańskiej wizy, wzięli udział w zgadywance „Pocztówki z podróży” i niemalże bezbłędnie odgadli, jakie to miejsca na podstawie fragmentów tekstu z książki „Podróże do Ameryki”. Spotkania były też okazją do dyskusji na temat jak młodzież odbiera twórczość Sienkiewicza. Największą trudność sprawia im archaiczny język. Dlatego jedno z zadań, które wykonali podczas zajęć polegało na przełożeniu fragmentu tekstu wybranego z „Podróży do Ameryki” na język współczesny.