Logo strony Gminna Biblioteka Publiczna w Zwierzynie

"Literackie podróże" - podsumowanie

„Literackie podróże” to projekt zrealizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zwierzynie dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W ramach projektu odbyły się lekcje biblioteczne, konkursy wiedzy o książce podróżniczej, spotkania autorskie i warsztaty. Wspólnym mianownikiem łączącym wszystkie te wydarzenia był patron roku 2023 Paweł Edmund Strzelecki, podróżnik i odkrywca oraz podnóże te bardzo dalekie i zupełnie bliskie. Przecież nawet najwięksi odkrywcy zaczynali poznawanie świata od swojej okolicy.
Pierwszym zrealizowanym działaniem były lekcje biblioteczne dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych z terenu Gminy Zwierzyn. W trakcie zajęć pt. „Dookoła świata jak Edmund Strzelecki” dzieci i młodzież poznawały życie i naukowe dokonania tego wybitnego podróżnika, odkrywcy, badacza i geologa.

„W drogę – konkurs wiedzy o książce podróżniczej” to kolejne działanie w ramach Literackich podróży. 21 kwietnia w konkursowe szranki stanęli uczniowie klas IV i V szkół podstawowych. Wszystkie zadania oparte były o książki Agnieszki Stelmaszyk z cyklu „Mazurscy w podróży”. 24 kwietnia do konkursu stanęli uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych. Podobnie jak ich młodsi koledzy mieli do przygotowania stanowisko wystawiennicze oraz jednodniowy plan wizyty książkowych bohaterów w naszej gminie. Oprócz tego plakat i trailer promujący książkę i oczywiście test wiedzy o książce.

Finałem akcji „Dookoła świata jak Edmund Strzelecki” były dwa spotkania dla dzieci z podróżnikami Izabellą i Piotrem Miklaszewskimi, autorami komiksu z cyklu „Podróże z pazurem”. O swojej czteroletniej wyprawie auto i jachtostopem dookoła świata opowiadali uczniom klas I-V ze Zwierzyna i Gościmca, 18 maja w bibliotece w Zwierzynie. W czasie spotkania poruszane były trudne tematy dotyczące ekologii, zagrożonych gatunków, ochrony przyrody i środowiska. Spotkanie wzbudziło wiele emocji, a komiksy ogromne zainteresowanie. 10 maja w naszych bibliotekach odbyły się warsztaty geologiczne. Wzięły w nich udział klasy, które zwyciężyły w tegorocznym konkursie wiedzy o książce podróżniczej „W drogę”. Jedną z ulubionych dziedzin nauki Edmunda Strzeleckiego była geologia. I właśnie stąd pomysł na geologiczne warsztaty dla uczniów w ramach konkursowej nagrody. Pan Przemek Krawczyk, prowadzący zajęcia, z wielką pasją opowiadał o skałach i minerałach. O tym jak powstają, w jaki sposób można odróżnić skały osadowe, magmowe i metamorficzne.
Jak tata pokazał mi świat – to kolejna akcja w ramach naszego projektu, tym razem skierowana do najmłodszych czytelników naszej biblioteki. Ojcowie dzieci uczęszczających do przedszkoli na terenie naszej gminy podczas czterech spotkań w bibliotece czytali dzieciom opowiadania popularnonaukowe i podróżnicze, w ten sposób promując czytelnictwo, a także głośne czytanie dzieciom.
Ciocia Jadzia to bohaterka serii książek Elizy Piotrowskiej. Zarówno z panią Elizą jak i z ciocią Jadzią dzieci i ich rodzice spotkali się 30 maja w bibliotece w Zwierzynie. Autorka z humorem i energią wprowadziła nas w świat swoich książek. To było spotkanie angażujące wszystkich uczestników zarówno tych najmłodszych jak i tych dorosłych. Poznaliśmy historię cioci Jadzi. Napisaliśmy kartki dla kochanych cioć z okazji dnia ciotki, które przypada 18 czerwca. Dowiedzieliśmy się jak się żyje w Brazylii, ponieważ pani Eliza właśnie z Brazylii przyjechała do nas. Był czas na rozmowy, wspólne zdjęcia i oczywiście autografy.
Natomiast pan Albert Kwiatkowski, podczas spotkania, które miało miejsce również 30 maja opowiadał uczniom ze szkół w Zwierzynie, Górkach i Gościmcu o Iranie. Spotkanie to odbyło się w ramach akcji „Świat na wyciągnięcie ręki”. To była świetna podróż palcem po mapie Iranu, w czasie której uczestnicy dowiedzieli się m. in. dlaczego miasto Isfahan nazywa się miastem polskich dzieci, kim była Marjam Mirzahani, kiedy powstała pierwsza proteza oka. Pan Albert w cudowny sposób przeniósł nas do kraju magicznych dywanów, daktyli, meczetów i pistacji.
Podczas naszych wakacyjnych zajęć dla dzieci temat podróży oczywiście nie mógł zostać pominięty, przecież to najlepszy czas na wyprawy i wyjazdy, te bliskie i te dalekie. A jeśli o dalekich podróżach mowa to może Afryka? Naszą przewodniczką po Czarnym lądzie była myszka Basia, bohaterka książki Aliny Michalak ”Basia Myszka z żurawiego uroczyska”. Płynęliśmy statkiem, a po afrykańskich bezdrożach poruszaliśmy się samochodem terenowym. Śpiewaliśmy piosenki w języku suahili oraz poznawaliśmy afrykańskie zwierzęta. Jednak podróżować można na wiele sposobów. Odkrywanie zagadek przeszłości, to także swoista podróż ale tym razem w czasie, a stare fotografie mogą stać się wehikułem przenoszącym nas do innej rzeczywistości. Podczas warsztatów „Wehikuł czasu” szukaliśmy miejsc utrwalonych na starych fotografiach. Niektóre zachowały się prawie w nienaruszonym stanie. Wiele z nich zmieniło się nie do poznania, a inne zmieniły swoje przeznaczenie. Odnaleźliśmy je, utrwaliliśmy w formie fotografii, a następnie stworzyliśmy album „Dawniej i dziś”. Dla młodych uczestników tych warsztatów poznawanie lokalnej historii było fascynująca podróż do przeszłości.

    • MKiDN
    • Link do strony Program Rozwoju Czytelnictwa
    • Link do strony Narodowy Program Czytelnictwa
    • Link do strony Biblioteka Narodowa
    • Link do strony Herb Zwierzyń
    • Legimi
    • Gaz-system Baltic Pipe
    • Baltic Pipe Projekt