Narodowe Czytanie w GBP w Zwierzynie

Jeśli mówimy Eliza Orzeszkowa, to pierwszym skojarzeniem jakie nasuwa nam się na myśl jest „Nad Niemnem”. Większość z nas oglądała serial z 1986 roku oparty na motywach tej powieści. Wielu też ją czytało w szkole średniej jako lekturę obowiązkową. Są tacy, którzy pokochali tę powieść od pierwszych słów i tacy, którzy od pierwszych słów zapałali niechęcią. W ubiegłym roku na zakończenie akcji Narodowe Czytanie 2022 prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że lekturą którą będziemy czytać w 2023 będzie właśnie powieść Orzeszkowej „Nad Niemnem”. To doskonała okazja aby jeszcze raz sięgnąć po tę książkę i na nowo odkryć jej walory. Do akcji Narodowego Czytania może przyłączyć się każdy, zarówno osoba indywidualna jak i instytucje. GBP w Zwierzynie swoją przygodę z tym wydarzeniem rozpoczęło w 2020 roku lekturą „Balladyna”. Jako że był to czas pandemiczny wszystko odbywało się zdalnie, a czytającymi byli pracownicy biblioteki. W kolejnych latach do udziału w tym wydarzeniu zaprosiliśmy członków Klubu Wsparcia Seniora AS. Wybraną lekturę postanowiliśmy przedstawić w formie inscenizacji.  Od 20 lutego ruszyły warsztaty teatralne dla seniorów pt. Mistrzowie słowa - Eliza Orzeszkowa", podczas których uczestnicy pracowali nad prozą Orzeszkowej. Do naszej inscenizacji wybraliśmy dwie sceny: imieniny Pani Emilii oraz żniwa w Bohatyrowiczach. W ten sposób chcieliśmy ukazać życie szlachty jak i życie chłopów żyjących obok siebie, a jednak bardzo kontrastujących. Przez pół roku dziesięcioosobowa grupa pod czujnym okiem aktora Jan Mierzyńskiego podczas warsztatów teatralnych pracowała nad interpretacją, dykcją, wyrazem artystycznym. 8 września w auli GBP w Zwierzynie odbyła się premiera przedstawienia pt. „Mistrzowie słowa Eliza Orzeszkowa” w ramach finału akcji Narodowe Czytanie 2023. Sponsorem głównym wydarzenia był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.