"Książka recepta na sukces" - podsumowanie
„Książka recepta na sukces” to projekt, który już od maja tego roku był realizowany w naszej bibliotece ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W ramach tego projektu odbyły się warsztaty i spotkania z ludźmi, którzy swoje życie zawodowe związali w jakiś sposób z książką właśnie. W naszej bibliotece gościliśmy Huberta Ronka, rysownika, twórcę komiksów. Ninę Lussę podróżniczkę i autorkę książek dla najmłodszych. Pawła Beręsewicza pisarza i tłumacza literatury dziecięcej. Przemysława Piotrowskiego, pisarza, autora serii kryminałów o komisarzu Brudnym.
Październik i listopad również obfitowały w spotkania i warsztaty. Uczniowie klas VI, VII i VIII uczestniczyli w warsztatach ilustratorskich, które poprowadziła dla nich pani Katarzyna Jenek. Po co w książce są ilustracje? Jak one powstają? Jakiej techniki użyć? Tego dowiedzieli się uczestnicy warsztatów. Był to także czas na twórcze działania i plastyczne zabawy. Wszyscy świetnie się bawili i stworzyli piękne przestrzenne ilustracje.
Miłośników książek można podzielić na tych, którzy lubią czytać i tych, którzy lubią ich słuchać. A jak przekonać kogoś do słuchania? To bardzo proste, należy wypożyczyć w naszej bibliotece” Ojca Chrzestnego” w formie audio. A jeśli akurat jest niedostępny to wtedy gorąco polecamy jakąkolwiek książkę czytaną przez pana Filipa Kosiora. Wybór jest spory, bo jak sam powiedział podczas spotkania z naszymi czytelnikami - 7 listopada, nagrywa bardzo wiele książek w formie audio i żaden rodzaj literatury nie jest mu obcy. Przemysław Piotrowski, który również u nas gościł powiedział o nim „… to człowiek, który nawet z literatury klasy b potrafi zrobić arcydzieło”. Nic więc dziwnego, że w rankingu polskich lektorów plasuje się w czołówce. A o tym, że pan Filip każdy tekst potrafi przeczytać jak arcydzieło przekonaliśmy się słuchając jego interpretacji naszego bibliotecznego regulaminu.
Ostatnie spotkanie z cyklu „Książka recepta na sukces” odbyło się 10 listopada, a naszym gościem był Daniel Kocuj - bloger, podróżnik, autor książki o swojej rowerowej wyprawie z Australii do Szczecina. Jak zaplanować taką wyprawę? Co należy ze sobą zabrać? Jaki wybrać rower, a może samemu go zbudować? O tych wszystkich rozterkach, wątpliwościach i samej czteroletniej podróży usłyszeli uczniowie klas siódmych i ósmych.
Mamy nadzieję, że poprzez realizację naszego projektu pokazaliśmy zwłaszcza młodym ludziom, że książka to nie jest relikt przeszłości, lecz coś, co stwarza wiele możliwości i pozwala realizować się w różny sposób i w wielu dziedzinach.