Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Gusta czytelnicze są różne. Jedni lubią kryminały, a najbardziej te skandynawskie. Inni powieści psychologiczne, a jeszcze inni np. literaturę faktu. Bibliotekarze chyba najlepiej o tym wiedzą, jak trudno skłonić takiego świadomego czytelnika do sięgnięcia po lekturę spoza jego kręgu zainteresowania. Takim sposobem do poznawania i wypływania na zupełnie nowe literackie oceny jest niewątpliwie Dyskusyjny Klub Książki. Tu klubowicze w ramach „zadania domowego” otrzymują książkę do przeczytania, nie zawsze trafiającą w ich gusta czytelnicze, a następnie podczas spotkania rozmawiają na jej temat. To doskonały sposób na poznawanie nie tylko różnych gatunków literackich, ale także poznawanie wielu nowych dziedzin życia.
Taką właśnie książką, otwierającą nasze oczy na niełatwe tematy, jest niewątpliwie nasza ostatnia lutowa pozycja „Szympansy z Azylu Fauna”. Lektura wywołała wiele emocji wśród naszych klubowiczek. Jej autor Andrew Westoll jest zoologiem specjalizującym się w biologii ssaków naczelnych, opisuje w niej swoje przeżycia z pracy w schronisku dla szympansów wykorzystywanych do eksperymentów medycznych, gdzie pracował, jako wolontariusz przez rok. To nie tylko zapis jego wspomnień i doświadczeń, ale przede wszystkim historia zwierząt, które brały udział w medycznych i naukowych eksperymentach poczynając od lotów kosmicznych a kończąc na badaniach nad wirusem HIV. Wielokrotnie usypiane, poddawane operacjom, punkcjom, przez wiele lat trzymane w izolacji. To tylko maleńki wycinek tego, czego możemy się dowiedzieć o życiu szympansów w laboratoriach medycznych. Z jednej strony okrucieństwo, a z drugiej wielka miłość i poświęcenie ze strony osób prowadzących azyl dla tych bardzo doświadczonych zwierząt. „Szympansy z Azylu Fauna” to trudna lektura, ale godna poleceniu.
Anna Sokulska
  • Plakat Dyskusyjnego Klubu Książki