Logo strony Gminna Biblioteka Publiczna w Zwierzynie

Dzień dla Kobiet - relacja

 • Zachęcenie do prowadzenia aktywnego trybu życia.

  Dzień dla Kobiet - relacja

Minęły już czasy gdy biblioteka była miejscem, gdzie wypożyczało się tylko książki. Obecnie coraz częściej mówi się o bibliotece jako miejscu trzecim, czyli miejscu gdzie chętnie spędzamy czas wolny. Przychodzimy tu aby spotkać się z ciekawymi ludźmi, wymienić poglądami i dowiedzieć czegoś nowego z wielu dziedzin życia. To także miejsce, gdzie zaprezentować się mogą lokalni przedsiębiorcy. Taką impreza wpisująca się w ideologię „biblioteki miejsca trzeciego” był „Dzień dla kobiet”, który odbył się 13 kwietnia w Fili Biblioteki w Górkach Noteckich. Impreza zorganizowana została przez Bibliotekę we współpracy z partnerami lokalnymi czyli z Urzędem Gminy Zwierzyn, Stowarzyszeniem Wspierania Aktywności Lokalnej w Górkach Noteckich oraz Gminnym Zespołem Obsługi Placówek Oświatowych w Zwierzynie. Imprezę współtworzyły osoby prywatne oraz lokalne firmy, poprzez wkład rzeczowy lub finansowy.

Głównym celem wydarzenia było zachęcenie do prowadzenia aktywnego trybu życia. Wydarzenie to, tworzone było z myślą o kobietach i skierowane do pań w każdym wieku, które nie tylko dbają o swoje zdrowie i urodę, ale i czerpią radość z kontaktów z innymi kobietami.

Pierwszą część imprezy stanowiły pokazy sportowe. Spotkanie dla pań rozpoczął pokaz jogi w wykonaniu wykwalifikowanej instruktorki Krystyny Błauciak. Opowiedziała ona o filozofii jogi i zaprezentowała podstawowe asany, pozytywnie wpływające na nasze zdrowie fizyczne. Były to głównie ćwiczenia oddechowe i rozciągające.

Kolejnym punktem programu była Zumba, czyli forma aerobiku w latynoskich, gorących rytmach. Poprowadziła ją dyplomowana instruktorka Paulina Kubała. Paulina z uśmiechem na twarzy i z ogromną energią zachęcała wszystkie uczestniczki do zumbowania. „Taki dzień dla kobiet to świetny pretekst, żeby wreszcie spędzić chwilę czasu z myślą o sobie, gdy na co dzień w większości poświęcamy czas rodzinie i pracy. Była to również znakomita okazja do spróbowania nowych ciekawych rzeczy, nauczenia kilku sztuczek odnośnie pielęgnacji no i spędzenia czasu w miłym towarzystwie. Z ogromną chęcią wezmę udział w kolejnym takim spotkaniu” – zadeklarowała instruktorka Zumby.

Po wysiłku fizycznym nadszedł czas by zając się urodą. Pierwszy był pokaz makijażu w wykonaniu profesjonalistek wizażu z Perfumerii Douglas z Gorzowa Wlkp. Panie przekazały fundamentalne zasady pielęgnacji skóry w pigułce, podzieliły się swoją praktyczną wiedzą, wypływającą z doświadczenia, rozwiewając przy tym rozmaite wątpliwości i budując prawidłowe nawyki kosmetyczne. Po pokazie, każda z uczestniczek mogła poddać się ich czarodziejskim pędzlom. Chętnych nie brakowało – makijażystki miała zajęcie do końca imprezy.

Tuż obok swoje stanowisko miała Pani Edyta Matuszak – fryzjerka i właścicielka Salonu Loczek & Pazurek z Gorzowa Wlkp. Uczestniczki wydarzenia mogły skorzystać nie tylko z zabiegów fryzjerskich, ale także z porad dotyczących pielęgnacji włosów oraz zakupić profesjonalne kosmetyki.

Kolejną atrakcją spotkania był pokaz technik decoupage w wykonaniu Pani Magdy Radek, która zaprezentowała umiejętności i wytwory swojej pracy. Były to prawdziwe cacka - przeróżne przedmioty zdobione metodą decoupage, od butelek, szklanych pojemników, przez kuchenne deski i pisanki. Pani Magda z pasją opowiedziała, jak krok po kroku ozdobić zwykły słoik po kawie. „Ozdabianie tą metodą nie jest trudne” – zachęcała wszystkie panie, kończąc swój pokaz.

Przez cały czas trwania imprezy, w kameralnym miejscu Biblioteki, można było rozkoszować się masażem w zawodowym wydaniu, wykonanym przez Panią Sylwię Marcińczak – Instruktora Odnowy Biologicznej. Zabiegi, z których korzystały uczestniczki to drenaż limfatyczny twarzy lub masaż klasyczny grzbietu. Dotyk dłoni masażystki sprawił, że niejedna pani nie miała ochoty opuszczać fotela, niejedna obiecała sobie częściej korzystać z takich przyjemności.

W trakcie trwania całej imprezy odbywało się losowanie upominków. Były to zestawy kosmetyków, książki, wejściówki na zumbę i jogę czy talony na pranie dywanów. Na koniec na wszystkich czekał pyszny poczęstunek.

Każda z uczestniczek znalazła w czasie tego wydarzenia coś dla siebie. Pozwala to sądzić, że spotkanie było strzałem w dziesiątkę. Potwierdzają to komentarze zasłyszane zaraz po wydarzeniu: Super impreza, cieszę się, że z niej skorzystałam, kiedy planujecie kolejne wydarzenie? Może tym razem coś dla rodziców (Aneta Mańdzij). Bardzo mile spędzony dzień, przygotowany ciekawie i z pomysłem. Dla każdego coś miłego - zarówno ćwiczenia, jak i porady kosmetyczne. Mam nadzieję, że to nie pierwsza i nie ostatnia taka impreza (Ewa Gardyjas). O Zumbie wiele słyszałam, ale dopiero teraz, gdy spróbowałam to przekonałam się, jakie to jest fajne (Katarzyna Timoszek).

Nie pozostaje zatem nic innego, jak planować kolejne działania tego typu i podziękować naszym partnerom, osobom prywatnym i firmom za pomoc w zrealizowaniu naszej inicjatywy. Serdeczne podziękowania należą się paniom Krystynie Błauciak, Paulinie Kubała, Edycie Matuszak, Sylwii Marcińczak, Magdalenie Radek, które poświęciły swój czas, uatrakcyjniły nam ten dzień prezentując swoje pasje. Równie serdeczne podziękowania kierujemy do firm: Perfumeria Douglas z Gorzowa, JM Projekt, Dar-Eko, Gaz-Tech 3, Puc-Mat, ZPHiG B. Koszyk, które zaangażowały się w nasze działania finansowo bądź rzeczowo. Na zakończenie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na wszystkie inne wydarzenia biblioteczne.

  • Link do strony Program Klutura - Interwencje 2018
  • Link do strony Program Niepodległa
  • Link do strony Program Rozwoju Czytelnictwa
  • Link do strony Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Nardowoego
  • Link do strony Narodowy Program Czytelnictwa
  • Link do strony Biblioteka Narodowa
  • Link do strony Herb Zwierzyń
  • Link do strony Gaz System