Dzień Kobiet BEZ GRANIC - relacja z wydarzenia
Dzień Kobiet kojarzy się wszystkim z 8 marca a tymczasem każdy dzień w roku jest idealną okazją aby każdy mógł zrobić coś dla siebie, zadbać o swoją duszę i ciało. Taką okazją było wydarzenie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zwierzynie, skierowane do mieszkańców partnerskich Gmin Zwierzyn i Rehfelde zarówno do mężczyzn jak i kobiet niemalże w każdym wieku. Polsko-niemiecki projekt Dzień Kobiet BEZ GRANIC miał na celu promocję zdrowego i sportowego stylu życia.
Korzystając z oferty można było poznać tajniki jogi i zumby a także wziąć czynny udział w zajęciach pod okiem znakomitych trenerów. Uczestnicy zajęć jogi poprowadzonych przez Panią Krystynę Błauciak dowiedzieli się czym jest joga i kto może ją praktykować? Czy trzeba spełniać określone warunki, aby rozpocząć ćwiczenia i jakie korzyści przyniesie im, gdy już się w nią zagłębią? Zumbę prowadzoną przez Paulinę Kołosowską ćwiczyli i młodzi, i starsi i wszyscy tak samo dobrze się bawili.
Po energetycznej Zumbie przyszedł czas na zapoznanie się z technikami automasażu. Jego znajomość pozwala szybciej regenerować siły po każdym treningu. Tajniki automasażu zaprezentowała wykwalifikowana masażystka - Pani Grażyna Łagoda. Osoby biorące udział w tych zajęciach dowiedziały się, że dzięki automasażowi receptory zostaną pobudzone, krew będzie krążyć odrobinę szybciej, uruchomiona zostanie produkcja substancji napinających skórę, mięśnie się rozluźnią i organizm zdecydowanie poczuje się lepiej.
Po wyczerpujących ćwiczeniach fizycznych wszyscy uczestnicy skorzystali z pysznego, dietetycznego poczęstunku. Był to czas na rozmowę i wymianę doświadczeń.
Druga część wydarzenia składała się z dwóch wykładów. Pierwszy z nich poprowadziła dietetyk - Pani Iwona Korsak. Wszyscy zebrani dowiedzieli się: Jak się zdrowo odżywiać? Co należy jeść po treningu? Jak zapanować nad nadmiernym apetytem? „Bo w jedzeniu nie chodzi tylko o to, byśmy się najedli do syta albo ponad miarę, natomiast chodzi o to, by jedzenie przynosiło nam zdrowie. Jedzmy dla zdrowia!” – zakończyła swój wykład Pani Iwona.
Ostatnim punktem programu była prelekcja dotycząca mody. O potędze i znaczeniu kolorów w modzie, a także o świadomym ich dobieraniu w zależności od okoliczności, charakteru spotkania i płci odbiorcy opowiadała pani Elżbieta Darłowska – osobista stylistka. I tak niebieski to kolor idealny do pracy. Świadczący o zaangażowaniu i kompetencjach. To kolor zaufania, odpowiedzialności i szacunku. Czerwony zaś jest kolorem ludzi energicznych, odważnych i dominujących. Zieleń świadczy o bliskości z naturą, otwartym umyśle, ale również sprawia, że osoba ubrana na zielono staję się niezauważalna dla otoczenia, a tym samym może być ignorowana przez odbiorców. Brązowy zaś to kolor ziemi, ale także kolor odbierający kobietom urodę, więc powinnyśmy się go wystrzegać lub łączyć z beżem, który jest neutralny idealnie komponujący się z innymi barwami. To tylko kilka z porad pani Eli wygłoszonych podczas „Dnia Kobiet bez granic”.
Całej imprezie towarzyszyła wystawa rękodzieła. Jej główną pomysłodawczynią była Pani Dorota Kruszyna, która zdobi przedmioty za pomącą technik decoupage, układa kwiaty w piękne ikebany, robi świece. Oprócz Pani Doroty swoje prace wystawiały także inne mieszkanki naszej Gminy, Panie: Zofia Jasińska, Elżbieta Bawer, Agata Ławniczak, Ewa Ławniczak, Teresa Mądrawska, Magdalena Radek i Jolanta Wójcicka. Serdecznie wszystkim Paniom dziękujemy za udostępnienie swoich prac i mamy nadzieję, że zainspirowały innych do twórczego działania.
Wszyscy uczestnicy Dnia Kobiet BEZ GRANIC zostali obdarowani torbami bawełnianymi, kubkami, zakładkami oraz własnoręcznie wykonanymi świeczkami.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na kolejne nasze projekty.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Funduszu Małych Projektów i Projektów Sieciowych Euroregionu Pro Europa Viadrina, „Pokonać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość”.