• Gmina Zwierzyn - konkurs wiedzy - foto 1

• Gmina Zwierzyn - konkurs wiedzy - foto 3

• Gmina Zwierzyn - konkurs wiedzy - foto 4

Gmina Zwierzyn moje miejsce na ziemi

Gmina Zwierzyn to nasze miejsce na ziemi. Tu mieszkamy, pracujemy, uczymy się. To miejsce, w którym żyjemy i które kształtujemy do 70 lat. Co o nim wiemy? Pewnie sporo, choć nasza wiedza bardziej dotyczy czasów współczesnych niż zamierzchłej przeszłości. W tym roku szkoły hucznie świętowały 70 lat swego istnienia, a w przyszłym roku przypada 250 lat powstania Zwierzyna to dobre okazje, aby bardziej pochylić się nad historią miejsca, w którym żyjemy. Dlatego GBP w Zwierzynie pod patronatem Wójta Gminy zorganizowało konkurs wiedzy o naszej gminie pod nazwą „Gmina Zwierzyn moje miejsce na ziemi”. Jego główne cele to: przybliżenie uczniom dziedzictwa kulturowego gminy, popularyzacja kultury lokalnej, rozwijanie zainteresowań regionem, jego historią i tradycją. Trzeciego grudnia w bibliotece w Górkach Noteckich do rywalizacji stanęło dziewięć czteroosobowych drużyn reprezentujących Gimnazja w Zwierzynie i w Górkach Noteckich. Uczniowie rywalizowali ze sobą w pięciu konkurencjach. Pierwszą z nich był turnieju wiedzy z zakresu historii, geografii i wiedzy o społeczeństwie. Z BIP-u to zadanie sprawdzające znajomość instytucji działających na terenie naszej gminy. W kolejnych zadaniach trzeba było wykazać się znajomością mapy, a także rozpoznać na fotografiach różne zakątki Gminy Zwierzyn. Każda z drużyn miała za zadanie przygotować prezentację przedstawiającą sylwetkę jednej ze znanych osób wywodzących się z terenu naszej gminy. Wśród zaprezentowanych postaci pojawili się Jacek Braciak – aktor, Maciej Lepiato – lekkoatleta, oraz żużlowiec Zenon Plech. Walka była bardzo wyrównana. Wszystkie drużyny wykazały się dużą znajomością tematu, zaangażowaniem i wolą zwycięstwa. Laureatami I gminnego konkursu wiedzy o Gminie Zwierzyn zostali: I miejsce – kl. I b ze Zwierzyna, II miejsce kl. III a ze Zwierzyna, III miejsce ex aequo kl. III z Górek Noteckich i kl. II a ze Zwierzyna.

Jeśli są zwycięzcy musi być również nagroda. Wszystkie cztery klasy w ramach nagrody wzięły udział w spektaklu teatralnym w wykonaniu Teatru Planeta M z Poznania. „Oskar i Ciocia Róża” to adaptacja słynnego opowiadania Erica- Emmanuela Schmitta pt. „Oskar i pani Róża”. Ta niezwykła historia umierającego dziesięciolatka nie tylko wzruszyła, ale także poruszyła i dała do myślenia każdemu z uczestników spektaklu.