Logo strony Gminna Biblioteka Publiczna w Zwierzynie

Spotkania z książką kryminalną

 • Spotkania pod hasłem Kryminalne zagadki

  Spotkania z książką kryminalną

„Spotkania z książką” to cykliczna impreza skierowana do gimnazjalistów. Jej głównym zadaniem jest promowanie czytelnictwa, propagowanie różnych gatunków literackich wśród młodzieży, a także odkrywanie w młodych ludziach uśpionych talentów. Tegoroczne spotkania odbyły się pod hasłem „Kryminalne zagadki…”. Dwudziestego szóstego maja biblioteka w Górkach Noteckich zapełniła się młodymi ludźmi. Do konkursu przystąpiło siedem klas gimnazjalnych. Uczniowie mieli za zadanie przygotować stoisko wystawiennicze, plakat, reklamę w dowolnej formie oraz zwiastun filmowy do wcześniej wylosowanej i oczywiście przeczytanej książki. Ile klas tyle pomysłów. Wszystkie stoiska zostały przygotowane z wielką starannością i pomysłowością. Mogliśmy podziwiać makietę domu jak z okładki książki Joanny Chmielewskiej. Pracownię mistrza Lazarusa bohatera książki Zafona. Nie zabrakło też efektów specjalnych, w postaci płonącego pociągu, głównego motywu z książki „Pałac północy”. Za stołami zasiedli Panna Marple, Janeczka i Pawełek Chabrowiczowie, trzej detektywi Bob, Peter i Jupiter główni bohaterowie książki „Tajemnica zamku grozy”. Wszystko po to, aby zaskoczyć komisję oceniającą, ale przede wszystkim konkurencję.

Wiele pracy i zaangażowania wymagało stworzenie filmu promującego książkę. Uczniowie musieli stworzyć scenariusz, a następnie zrealizować swój pomysły wcielając się w rolę reżysera, scenarzysty, operatora kamery, aktora, montażysty, dźwiękowca. Efekty tej pracy mogliśmy podziwiać w czasie konkursu i były bardzo zaskakujące. W tym roku po raz pierwszy pojawiła się reklama w formie piosenki. Autorką tekstu i wykonawczynią była Donata Borowiak. Wszystkie z czterech konkursowych konkurencji stały na bardzo wysokim poziomie i jury miało nie lada orzech do zgryzienia, aby wyłonić zwycięzców. Zwyciężyła klasa IIa, drugie miejsce zajęła klasa IIIb, trzecie - Ib, wyróżnienie Ia.

27 maja odbyło się spotkanie z panem Krzysztofem Koziołkiem autorem kryminałów, na które zostali zaproszeni uczniowie zaangażowani w tegoroczne spotkania z książką. Jak było? Bardzo interesująco. Pan Krzysztof opowiadał nie tylko o pracy i warsztacie pisarza, ale także o swoich doświadczeniach dziennikarskich. Mówił o tym jak bardzo ważna jest dobra znajomość języka polskiego we współczesnym świecie. O powiązaniach między językiem, pieniędzmi i dostępem do szeroko rozumianej informacji. To było bardzo ciekawe spotkanie. Zwycięska klasa oprócz spotkania z Krzysztofem Koziołkiem otrzymała również nagrodę specjalną: Warsztaty filmowe w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie oraz seans filmowy w kinie „60 krzeseł”.

Zwycięzcom gratulujemy a wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie, za poczucie humoru, z jakim podeszliście do zadań oraz za dobrą zabawę i zapraszamy do udziału w trzeciej edycji naszych spotkań za rok tym razem z książką fantazy.

  • Link do strony Program Klutura - Interwencje 2018
  • Link do strony Program Niepodległa
  • Link do strony Program Rozwoju Czytelnictwa
  • Link do strony Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Nardowoego
  • Link do strony Narodowy Program Czytelnictwa
  • Link do strony Biblioteka Narodowa
  • Link do strony Herb Zwierzyń
  • Link do strony Gaz System
  • Link do strony PitTax