Spotkania z książką w Gminie Zwierzyn - podsumowanie

„No i będę wam czytać, o czym chcecie?” – spotkania z książką w Gminie Zwierzyn to projekt, który realizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Zwierzynie. Jego głównym celem było rozbudzanie w dzieciach i młodzieży pasji czytana, a także aktywizacja i zaangażowanie rodziców i opiekunów do czynnego udziału w tym procesie.

W ramach projektu odbyło się 8 różnych wydarzeń kulturalnych, dla których wspólnym mianownikiem była twórczość Marii Konopnickiej Patronki Roku 2022. Wśród propozycji projektowych znalazł się konkurs recytatorski, spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i rodziców, mobilna gra literacka. Naszymi gośćmi byli m.in. Anna Czerwińska-Rydel - autorka książek biograficznych dla dzieci i młodzieży, Małgorzata Swędrowska - pisarka, edukatorka, pasjonatka literatury dziecięcej, twórczyni metody czytania wrażeniowego, która opowiadała w jaki sposób smakować literaturę i uczyć tego nasze dzieci. Spotkanie z dr Iwoną Banach - wykładowczynią Uniwersytetu Zielonogórskiego pt. „O mocy czytania” dało odpowiedź na pytania: po co czytać dzieciom? Jakie książki wybierać do wspólnych lektur? Co daje czytanie ludziom dorosłym? Spotkanie dotyczyło też wzorców zachowań, kanonu lektur i wielu innych ważnych spraw.

Warsztaty, to idealna forma zajęć łącząca edukację i zabawę. W ramach projektu odbyły się warsztaty ceramiczne, podczas których dzieci tworzyły bajkowe postaci oraz warsztaty tworzenia książek tunelowych, stanowiące świetną zabawę rozbudzającą wyobraźnię przestrzenną, kreatywność i twórcze myślenie. Podczas warsztatów dzieci uczyły się w jaki sposób przedstawić tekst literacki w formie historii obrazkowej 3D. Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale przede wszystkim łączy pokolenia. Jest idealną forma do wspólnej zabawy z dziećmi, tymi najmłodszymi, ale także tymi trochę starszymi.  W jaki sposób wykorzystywać ją podczas wspólnych zabaw z dziećmi, tego mogli się dowiedzieć rodzice, którzy wzięli udział wraz ze swymi pociechami w warsztatach muzyczno-rytmicznych „Jabłoneczka biała kwieciem się przybrała”. Telefony, smartfony, tablety stały się nierozerwalnym elementem naszego życia i dlatego postanowiłyśmy wykorzystać je do edukacji czytelniczej. „Wciągająca opowieść” to rodzinna gra mobilna stworzona w aplikacji Actionbound. Fabuła gry została oparta na fragmentach książek dla dzieci i młodzieży wybranych ze złotej listy książek polecanych przez fundację Cała Polska czyta Dzieciom, a różnorodne aktywności pozwalają na integracje międzypokoleniową.

Zdajemy sobie sprawę, że rozbudzanie pasji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży to długotrwały proces, który wymaga zaangażowania od wszystkich zainteresowanych, zarówno dzieci, ich rodziców jak i nas bibliotekarzy. Być może dla niektórych był to pierwszy krok w tym kierunku, dla innych potwierdzeniem, że są na dobrej drodze, albo inspiracją do działania. Mamy nadzieje że nasz projekt „No i będę wam czytać o czym chcecie” zaowocuje uczestnictwem dzieci i ich rodziców w naszych kolejnych bibliotecznych wydarzeniach.

Zadanie dofinansowane w wysokości 8.800,00 ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

• Zdjęcie informujące o dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zaraz obok napisu skrót MKiDN a pod spodem flaga Polski