Logo strony Gminna Biblioteka Publiczna w Zwierzynie

Stacja Tuwim

 • Tuwim w naszej Gminie są specjalnie przygotowane na tą okazję lekcje biblioteczne

  Stacja Tuwim

Sześćdziesiąta rocznica śmierci, oraz setna rocznica debiutu literackiego to dwa powody, dla których Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił rok 2013 rokiem Juliana Tuwima. W związku z tym w całym kraju zostały podjęte różnego rodzaju inicjatywy mające na celu uczczenie wielkiego twórcy oraz przybliżenie jego postaci szerszej rzeszy odbiorców.

Jedną z form obchodów roku Tuwima w naszej Gminie są specjalnie przygotowane na tą okazję lekcje biblioteczne, które zostały przeprowadzone w Bibliotekach w Zwierzynie i w Górkach Noteckich. W zajęciach wzięli udział uczniowie wszystkich klas Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Zwierzynie, Górkach oraz Gościmcu. Główną ideą tych lekcji było przybliżenie osoby Juliana Tuwima dzieciom i młodzieży poprzez zabawę.

Uczniowie klas 0-III zapoznali się z najważniejszymi wydarzeniami z życia pisarza, a także z jego twórczością dla dzieci. W lekcji dla najmłodszych zostały wykorzystane gry i zabawy ćwiczące pamięć i spostrzegawczość. Klas IV-VI wzięły udział w klasowym turnieju wiedzy o Julianie Tuwimie. Pytania dotyczyły życia i twórczości poety. Dzieci musiały wykazać się znajomością faktów z życia pisarza. Nie mogło również zabraknąć pytań dotyczących wierszy dla dzieci. W turnieju oprócz dobrej pamięci dużą rolę odegrała umiejętność słuchania, a także wyszukiwania informacji w rożnych źródłach. Uczniowie klas gimnazjalnych, oprócz życiorysu Tuwima mogli się zapoznać z jego muzyczną twórczością. Obok przedwojennych wykonań piosenek z tekstami poety, gimnazjaliści mogli posłuchać współczesnych wersji takich utworów jak „Miłość Ci wszystko wybaczy”, czy „Na pierwszy znak”. W tym muzycznym przeglądzie twórczości Tuwima nie mogło tak zabraknąć „Wspomnienia” Czesława Niemena, a także zespołów współcześnie wykorzystujących jego wiersze np. zespołu Strachy na lachy.

  • Link do strony Program Klutura - Interwencje 2018
  • Link do strony Program Niepodległa
  • Link do strony Program Rozwoju Czytelnictwa
  • Link do strony Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Nardowoego
  • Link do strony Narodowy Program Czytelnictwa
  • Link do strony Biblioteka Narodowa
  • Link do strony Herb Zwierzyń
  • Link do strony Gaz System