Logo strony Gminna Biblioteka Publiczna w Zwierzynie

VI Forum Kobiet Aktywnych

Wrzesień to czas powrotu do normalności. Po wakacjach wracamy na utarte tory, dzieci do szkoły, a dorośli do swoich zawodowych obowiązków. Nasza biblioteka również po letniej przerwie powróciła do swych działań, a jednym z pierwszych punktów na naszej liście bibliotecznych wydarzeń było Forum Kobiet Aktywnych. W tym roku 17 września odbyła się jego szósta edycja pod hasłem „Razem możemy lepiej”. Tegoroczne działania i aktywności były skierowane do całych rodzin, rodziców i ich dzieci. W ten sposób chciałyśmy pokazać jak w atrakcyjny i kreatywny sposób można wspólnie spędzać czas i jak zachęcić dzieci do sięgnięcia po książki. Naszymi prelegentkami były panie: Agnieszka Kaperska - nauczycielka i lektor języka angielskiego, Jadwiga Sokulska - nauczycielka muzyki, akompaniator oraz Maja Wilczewsk - edukatorka, bibliotekarka. Podczas panelu dyskusyjnego prowadzonego przez Monikę Iłowską-Walkowiak panie opowiadały o swoich pasjach i o tym w jaki sposób przekładają je na swoje życie zawodowe.

Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Teatr Kamishibai to niekonwencjonalny pomysł na wspólne czytanie. Taką formę opowiadania historii zaproponowała pani Maja Wilczewska podczas swojego warsztatu. Japoński teatr z papieru zachwycił nie tylko dzieci, ale również dorosłych odbiorców.

Jak ugotować zupę pomidorową? Tego żadnej mamie tłumaczyć nie trzeba. Ale jak o tym opowiedzieć po angielsku? To już trochę trudniejsze. Taką wspólną zupę z angielskich słów i zwrotów przygotowywały dzieci i ich rodzice podczas lekcji języka angielskiego wraz z panią Agnieszką Kaperską.

W naszej ofercie nie mogło zabraknąć zajęć muzyczno-ruchowych. Rymowanki, dziecięce piosenki do tekstów polskich poetów, zabawy ruchowe i gra na bum bum rurkach tego mogli spróbować uczestnicy warsztatu prowadzonego przez panią Jadwigę Sokulską.

Jednym słowem każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Ale to jeszcze nie koniec atrakcji tegorocznego forum. We współczesnym świecie telefony, smartfony czy tablety stały się dla wielu artykułem pierwszej potrzeby i dlatego postanowiłyśmy wykorzystać je do edukacji czytelniczej. „Wciągająca opowieść” to rodzinna gra mobilna stworzona w aplikacji Actionbound. Fabuła gry została oparta na fragmentach książek dla dzieci i młodzieży wybranych ze złotej listy książek polecanych przez fundację Cała Polska czyta Dzieciom. Różnorodność aktywności pozwoliła uczestnikom nie tylko na integrację międzypokoleniową, ale przede wszystkim dobrą zabawę ze współczesną literaturą dziecięcą. Ostatnim punktem tegorocznej edycji forum był spacer Nordic Walking.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia, a przede wszystkim uczestnikom, którzy to sobotnie popołudnie postanowili aktywnie spędzić w naszej bibliotece. Zapraszamy do udziału w kolejnych bibliotecznych wydarzeniach.

 • Pani prowadząca warsztaty z języka angielskiego dla najmłodszych. Siedzą na szarym dywanie w kolorowe motyle. Zgadują co przedstawia obrazek.
 • Pani prowadząca warsztaty z języka angielskiego dla najmłodszych. Siedzą na szarym dywanie w kolorowe motyle. Zgadują co przedstawia obrazek
 • Grupa rodziców z dziećmi wykonująca różne przygotowane zadania.
  • MKiDN
  • Link do strony Program Rozwoju Czytelnictwa
  • Link do strony Narodowy Program Czytelnictwa
  • Link do strony Biblioteka Narodowa
  • Link do strony Herb Zwierzyń
  • Legimi
  • Gaz-system Baltic Pipe
  • Baltic Pipe Projekt