Logo strony Gminna Biblioteka Publiczna w Zwierzynie

Zwierzyn na starych fotografiach

  • Wystawa - Zwierzyn na starych fotografiach

    Zwierzyn na starych fotografiach

Czas, jak mówi definicja, to wielkość fizyczna określająca kolejność zdarzeń oraz odstępy między zdarzeniami zachodzącymi w tym samym miejscu. Wiemy dobrze, jest on pojęciem względnym. Czasami chwila trwa wieczność, a innym razem dni, tygodnie i miesiące umykają niczym chwila. W zgiełku dnia codziennego często brakuje nam właśnie czasu na to, aby przystanąć, zastanowić się nad tym, co było i minęło.

Na przełomie 1765 i 1766 poswatał Zwierzyn, więc w tym roku przypada 250 rocznica jego powstania. Z tej okazji GBP w Zwierzynie zorganizowało wystawę starych fotografii dokumentujących życie wsi do roku 1945. Czarnobiałe zdjęcia przenoszą nas w zupełnie inną epokę, zupełnie inny świat i skłaniają do refleksji.

Zebrani 9 kwietnia w bibliotece podczas otwarcia wystawy „Zwierzyn – Neu Meklenburg” mogli nie tylko obejrzeć stare fotografie, ale również wysłuchać wspomnień Pana Ryszarda Chromińskiego jednego z pierwszych osadników. Natomiast Pan Jerzy Jażdżewski przybliżył zebranym, geograficzne uwarunkowania miejscowości Zwierzyn. Dzięki uprzejmości wielu życzliwych mieszkańców gminy udało nam się stworzyć wirtualną galerię dokumentującą życie kościoła, szkoły, oraz nieistniejących już takich instytucji jak: GS czy „Praktyczna Pani” od roku 1945 do czasów współczesnych.

250-ta rocznica powstania Zwierzyna to także bardzo dobra okazja, aby z historią tą najdawniejszą i trochę młodszą zapoznać uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Stare fotografie, kalendarium, a także dawne roczniki „Łamów Zwierzyneckich”, szkolne kroniki to tylko kilka elementów, które pomogą najmłodszym poznać historię miejsca, w którym żyją. Wystawa „Zwierzyn – Neu Meklenburg” w tym tygodniu będzie wystawiona w bibliotece w Górkach Noteckich, zaś mieszkańców Zwierzyna zapraszamy do jej oglądania przez cały rok w bibliotece w Zwierzynie.

Gorące podziękowania składamy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania wystawy. Serdecznie dziękujemy Państwu Beacie i Piotrowi Zatowkom, Pani Marii Błahucie, Panu Danielowi Grabowskiemu, Paniom; Angelice Jaworskiej, Janinie Antoszewskiej, Izabeli Borkowskiej, Urszuli Kruszynie, Irenie Chmura, Urszuli Kozaryn, Annie Janik, Justynie Marcińczak, Janinie Jędryczko, Państwu Janinie i Zygfrydowi Kasprzak oraz naszym prelegentom – panu Ryszardowi Chromińskiemu i Panu Jerzemu Jażdżewskiemu.

    • MKiDN
    • Link do strony Program Rozwoju Czytelnictwa
    • Link do strony Narodowy Program Czytelnictwa
    • Link do strony Biblioteka Narodowa
    • Link do strony Herb Zwierzyń
    • Legimi
    • Gaz-system Baltic Pipe
    • Baltic Pipe Projekt